Danes se je zaključilo praktično teoretično izobraževanje o metodi AAC (ADK), na kateri so člani čezmejne delovne skupine za avtizem spoznavali različne načine alternativne in dodatne komunikacije, ki nudi nove možnosti nadgradnje njihovih strokovnih kompetenc in znanj.
Dodatna in alternativna komunikacija je skupek oseb, materialov, okolij, izkušenj, metod, pristopov in strategij, ki služijo kot sredstva za izboljšanje komunikacijskih zmožnosti in kompetenc vsakega posameznika, ki v celotnem svojem življenju ali v nekem trenutku potrebuje posebno komunikacijo, s ciljem prispevati k posameznikovi inkluziji znotraj skupnosti.
Izobraževanje je vodil Salvador Hernandez Anduaga, strokovnjak s področja ADK, katerega bogat življenjepis vsebuje:
Kdo drugi, kot člani čezmejne delovne skupine za avtizem, lahko boljše opiše izobraževanje in kako bo to vplivalo na njihovo vsakdanje delo:
Devid Cescon, psihiater, ASUGI, Gorica: »Veliko otrok z MAS ima težave pri govornem razvoju oz. imajo zelo slabe govorne sposobnosti, ki otežujejo njihovo komunikacijo. Slednje je povezano s tveganjem za razvoj vedenjskih motenj, slabo socialno interakcijo, kar v splošnem prispeva k manj kvalitetnemu življenju. ADK se lahko opredeli kot integracijo ali zamenjavo naravnega govora s pomočjo alternativnih orodji komunikacije. Sistemi ADK so ustvarjeni za kompenzacijo težav v komunikaciji v primeru, da oseba ni razvila govornih sposobnosti (Alternativno) ali kot pripomoček govoru za integracijo in izboljšanje posameznikovih komunikacijskih zmožnosti (Dodatno). Usposabljanje o AAC bo mešani ekipi omogočilo načrtovanje ukrepov s fokusom na komunikacijo, usmerjeno v obravnavo motenje avtističnega spektra. V tem smislu bo ekipa nadgradila osvojene kompetence z usposabljanjem o ESDM, in sicer preko razvijanja rešitev in strategij na področju “dodatne oziroma pospešene” in “alternativne” komunikacije za otroke in mladostnike z večjimi težavami pri razvoju govora ter pri njegovi funkcionalni rabi v vseh življenjskih okoliščinah. CAA zahteva pripravo in razpolaganje s pripomočki in materiali, ustvarjenimi ad hoc za vsakega obravnavanega posameznika. Slednje se zahteva znotraj individualnega načrtovanja terapevtskih projektov, namenjenim otrokom in mladostnikom z diagnozo motnje avtističnega spektra.«
Jožica Vončina, logopedinja, Splošna bolnišnica “Dr. Franca Derganca” Nova Gorica: “Za vsakega posameznika je zmožnost komuniciranja posebnega pomena. Na tem izobraževanju spoznavamo različne vrste in načine podporne in nadomestne komunikacije in možnosti uporabe v vsakdanji praksi. Izobraževanje nam prinaša veliko novih spoznanj in znanj, ki jih bomo poskušali nadgraditi in vključevati v naše delo. Pomembno je, da imamo možnost izmenjavati si izkušnje in se učiti. Prinaša nam tudi spoznanje, da obstaja še veliko novih dognanj in poti, ki jih bomo v bodoče poskušali spoznati. Dobro sodelujemo kot tim, želimo si nadaljevati naše sodelovanje in nove možnosti uspešno vključevati v naše delo.”
Projekt Salute-Zdravstvo je omogočil številne priložnosti usposabljanja in sodelovanja, ki jih je čezmejna skupina za avtizem vedno z veseljem sprejela, rezultat česar so nova znanja, ki dvigujejo raven storitev in omogočajo boljše ter bolj učinkovito obravnavo otrok z motnjo avtističnega spektra na našem čezmejnem območju.