Urad za vodno območje Vzhodnih Alp kot vodilni partner usklajuje dejavnosti, načrtovane v okviru projekta VISFRIM (Upravljanje poplavne ogroženosti na porečju reke Vipave in na ostalih čezmejnih porečjih), ki se financira v okviru programa INTERREG ITA-SLO 2014 -2020 (skupni proračun projekta: 2.940.441,15 EUR; prispevek ESRR: 2.499.374,96 EUR; trajanje projekta: 36 mesecev).
Glavni cilj projekta VISFRIM je zagotoviti učinkovito upravljanje poplavne ogroženosti na čezmejnih porečjih (mednarodni porečji rek Soča in Vipava, ter na medregijskem porečju reke Lemene), na podlagi razvoja metodologij in učinkovitih tehnoloških orodij, s katerimi se bodo izvajali obstoječi načrti zmanjševanja poplavne ogroženosti ter njihove nadaljnje posodobitve, kot jih predvideva Poplavna direktiva do leta 2021.
Predlog je bil pripravljen ob podpori vladnih organov in lokalnih oblasti, da bi lahko tako najbolje upoštevali različna stališča in interese: deželi Veneto in Furlanija-Julijska krajina, ter metropolitansko območje Benetk kot Italijanski partnerji; Agencija RS za okolje, Direkcija RS za vode, občine Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Postojna, Šempeter-Vrtojba, Vipava, pa kot slovenski partnerji.
Projektne aktivnosti so se začele 9. januarja 2019 z uvodnim sestankom, ki ga je organiziral vodilni partner v Benetkah.
V prvem obdobju je bilo organiziranih več periodičnih telekonferenc, plenarna srečanja (Nova Gorica, 21. marec 2019 - Mestna občina Nova Gorica; Benetke Mestre, 21. maj 2019 – metropolitansko območje Benetk; Ljubljana, 30. septembra 2019 - ARSO) in drugi manjši koordinacijski sestanki za spremljanje napredka dejavnosti v različnih delovnih programih in spodbujanje sodelovanja med različnimi partnerji.
Člani konzorcija so sodelovali tudi na različnih promocijskih prireditvah:
- peta seja odbora Vipava (Miren-Kostanjevica, 23. januarja 2019), med katero je slovensko Ministrstvo za okolje in prostor predstavilo projekt VISFRIM svetu občin vključenih v porečje Vipave;
- tiskovna konferenca 21. marca 2019 v Novi Gorici na kateri so župani slovenskih občin, ki so člani konzorcija predstavili strukturne ukrepe, predvidene v projektu;
- tehnični sestanek o izvajanju direktive o poplavah v čezmejnih porečjih med Slovenijo in Italijo, ki je potekal 27. marca 2019 v občini Miren-Kostanjevica, na katerem so tehnični predstavniki obeh držav članic (Urad za vodno območje Vzhodnih Alp, dežela Furlanija-Julijska krajina in MOP) je znova poudarilo pomen projekta VISFRIM kot bistvenega skupnega orodja za doseganje ciljev, določenih z direktivo ES o poplavah 2007/60.
Trenutno potekajo aktivnosti iz delovnega sklopa 3.1, ki so namenjene skupnem obvladovanju poplavne ogroženosti na mednarodnem porečju rek Soče in Vipave, ter na medregijskem porečju reke Lemene. Pripravile so se zahteve in pristop za modeliranje poplav, ki se jih bo uporabilo v okviru nalog vezanih na Poplavno direktivo. Le ta so bila posredovana projektnim partnerjem. Na podlagi pripravljenih zahtev in pristopa za modeliranje poplav je vsak partner izvedel zbiranje in izmenjavo razpoložljivih podatkov v zvezi s poplavami za zgoraj navedene študije primerov. Za namene zbiranja in izmenjave razpoložljivih podatkov so bili organizirani sestanki (Porečje reke Lemene: Portogruaro, 21. februar, 2019; porečje reke Soče: Šempeter pri Novi Gorici, 18. april 2019; Nova Gorica, 3. april 2019). Ti podatki so bili naloženi med GIS projekte in bodo uporabljeni za razvoj skupnih hidrološko-hidravličnih modelov, s pomočjo katerih bo mogoče izvajati natančne simulacije poplavnih dogodkov za pripravo kart poplavne nevarnosti.
Uvodni sestanek Benetke Kick-off meeting photo.jpg ( 182 byte, pubblicato il 13 Dicembre, 2019 - 14:04 ) | |
Tehnični sestanek v Občini Miren-Kostanjevica podpisi.jpg ( 174 byte, pubblicato il 13 Dicembre, 2019 - 14:04 ) |